Turist Rehberliği Programı Öğrencileriyle Mesleki Deneyim Söyleşisi Yapıldı

Turist Rehberliği Programı Öğrencileriyle Mesleki Deneyim Söyleşisi Yapıldı

Bingöl Üniversitesi, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu, Seyahat-Turizm ve Eğlence Hizmetleri Bölümü, Turist Rehberliği Programı öğrencileri ile profesyonel turist rehberi Hasan Aydemir bir araya geldi. Turist Rehberliği Programı öğrencilerine yönelik düzenlenen söyleşi etkinliği, 1 Aralık 2022 Perşembe günü, Meslek Yüksekokulları Binası Derslik-10’da gerçekleştirildi.

Profesyonel turist rehberi Hasan Aydemir, öğrencilere turist rehberi olma sürecinde karşılaşabilecekleri durumları anlatarak kendi tecrübelerinden örnekler verdi. Aydemir, turist rehberliği mesleğinin profesyonel dünyadaki iç dinamiklerini öğrencilerimize aktardı. Bu mesleğe başlamak için gerekli olan öğrenim süreci hakkında da bilgi veren Hasan Aydemir, iş hayatına atılma sürecindeki tecrübelerini öğrencilerimizle paylaştı. Aydemir, meslekle ilgili geçmişte yaşanan ve bugün de devam eden turist rehberliği mesleğine dair sorunlara değindi.

Öğrencilerimize kendi çıktığı turlarda yaşadığı sıra dışı olayları da detaylı bir biçimde aktaran Aydemir, kriz durumlarında nasıl davranılması gerektiğini kendi deneyimleri çerçevesinde örneklendirdi. Öğrencilerimizin profesyonel bir turist rehberi olduklarında, mesleklerini daha iyi ve nitelikli bir biçimde icra edebilmelerine yönelik bilgiler veren Aydemir, yıllarca edindiği tecrübeler neticesinde uyguladığı mesleki tüyoları, Turist Rehberliği Programı öğrencilerimizle paylaştı. Aydemir, öğrencilerimizin turist rehberliği mesleğinin mevcut iç dinamiklerinden kaynaklı özellikle maddi anlamda sorun yaşamamaları adına tedbirli olmaları yönünde de çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Profesyonel turist rehberi Hasan Aydemir'in öğrencilerimizle gerçekleştirdiği yaklaşık 3 saatlik söyleşi programı çerçevesinde, turist rehberliği piyasasına dair kıymetli bilgiler paylaşılarak öğrencilerimize turist rehberliği mesleğine dair öğrenimleri sürecinde edindikleri teorik bilgileri pekiştirme imkânı sunuldu.