'Sosyal Medya ve Kadına Şiddet Konferansı' yapıldı

Bingöl Üniversitesi Kadın ve Aile Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi tarafından '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü' kapsamında düzenlenen 'Kadına Şiddet ve Sosyal Medya' konferansı yapıldı. Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Hasan Çiftci'nin açılış konuşmasını yaptığı programda Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Medya ve İletişim Programı Öğr. Gör. Dr. Ali Murat Mırçık, 'Kadına Şiddet ve Sosyal Medya' konulu bir konuşmak yaparak katılımcıları bilgilendirdi. 

Öğr. Gör. Dr. Ali Murat Mırçık katılımcılara dijital dünyada yaşanabilecek şiddet türlerinden bahsetti ve örnekler verdi. Kadınların karşılaşabileceği dijital şiddet türleri ve bu durumda neler yapmaları gerektiği hakkında bilgi veren Ali Murat Mırçık, hak arama yollarından da bahsetti. Sunumunun sonunda katılımcılara konuyla ilgili yetkili birimlerin bilgilerini veren Mırçık, sosyal medyada uğranılan şiddete karşı yetkili birimlere şikayette bulunulmasını önerdi. Katılımcılardan gelen soruları da cevaplayan Ali Murat Mırçık konuyla ilgili güncel örneklere de değindi. 

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa kadın dernekleri, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Kadın ve Aile Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Habibe Temizsu, sosyal medya başta olmak üzere dijital ortamda yaşanan kadına yönelik hak ihlalleri ve şiddet konusuna dikkat çekmek istediklerini belirterek böyle bir etkinlik planladıklarını belirtti.