Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri öğrencileri Bingöl Havalimanı'ndaydı

Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu'nda etkinlikler devam ediyor.

Bingöl Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Ulaştırma Hizmetleri Bölümü Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı akademisyenleri Öğr. Gör. Murat Unutmaz, Öğr. Gör. Dilek Özfidan, Öğr. Gör. Ümit Aydın öğrencileriyle birlikte 1 Kasım'da Bingöl Havalimanı'na mesleki bir gezi düzenledi. Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı'nda eğitim gören 1. ve 2. sınıf öğrencileri, Bingöl Havalimanı'nın genel işleyişi hakkında bilgilendirildi.

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı'nda eğitim gören öğrencilere, THY Bingöl İstasyon Satış Trafik Şefi Mehmet Bibilik tarafından bilet satış, check-in ve bagaj işlemleri, arındırılmış bölge, CIP salonu, ramp işlemleri, uçak karşılama, boarding gibi işlemler hakkında detaylı bilgi verildi. THY Bingöl İstasyon Satış Trafik Şefi Mehmet Bibilik, 23 yıllık tecrübesini en ince ayrıntısına kadar meslektaş adaylarıyla paylaştı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Havacılık Acil Yardım ve Güvenlik Şefi Metin Bürkük, öğrencilerin yerinde uygulamalı olarak gözlemleyebildiği terminal güvenliği hakkında açıklamalarda bulundu.

Çelebi Yer Hizmetleri personellerinden Harekat Memuru Sena Altunbay ise yer hizmetleri işlemlerinden yükleme ve düzenleme formu olan loadsheet hazırlanması, uçak ağırlık ve balansı hesaplaması, marshalling hakkında öğrencilerimize bilgi verdi. THY Bingöl İstasyon Satış Trafik Şefi Mehmet Bibilik aracılığıyla THY’ye ait TK 2648 sefer sayısı ile İST-BGG ve TK 2649 sefer sayısı ile BGG-İST uçuşunu gerçekleştiren Airbus 319 tipi yolcu uçağına adım atan öğrenciler, 1 Kasım uçuşunu gerçekleştiren kabin ve kokpit ekibi ile tanışma fırsatı buldu. Çoğu havacılık işlemini yakından deneyimleme imkanının sağlandığı gezide, birçok öğrenci ilk kez uçak inişini ve park edişini seyrederek uçağa binme heyecanı yaşadı.

Ulaştırma Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Murat Unutmaz, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı Öğr. Gör. Dilek Özfidan ve Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri Programı Öğr. Gör. Ümit Aydın'ın organize ettiği Bingöl Havalimanı teknik gezisinde öğrencilerin öğrenim gördükleri mesleki detayları yakından deneyimlemesi amaçlandı. Ulaştırma Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğr. Gör. Murat Unutmaz, yaptıkları gezinin öğrencileri için faydalı olduğunu belirtti ve gezi sonrasında öğrencilerin mesleğe ilgisinin arttığını, derslere olan heyecanlarının pekiştiğini söyledi.