Demlenen Sözler'e ilgi artıyor

TUREK (Turizm ve Rekreasyon) Öğrenci Kulübü tarafından organize edilen Demlenen Sözler söyleşi programının ilki 1 Aralık'ta ikincisi ise 7 Aralık'ta Meslek Yüksekokulları Konferans Salonu'nda gerçekleşti. Başta öğrenciler olmak üzere, kültürel ve düşünsel konularda dinleyicilerde farkındalık uyandırmak ve entelektüel bir altyapı oluşturmak amacıyla yapılan söyleşi programlarına çok sayıda öğrenci katıldı. Demlenen Sözler programının birincisinde SBMYO Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Dr. Murat Göral, "Konuşmaya İhtiyacım Var" başlığıyla bir söyleşi yaptı. İkinci programda ise SBMYO Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Ayşe Koç Apuhan "Anı Yaşamak Mı? Anda Kalmak Mı?" konusu çerçevesinde konuştu.

Öğr. Gör. Dr. Murat Göral, "Konuşmak Nedir? Konuşmak Ne değildir? Konuşmaya Neden İhtiyaç Duyulur?" sorularını sorarak bu kavramlar çerçevesinde öğrencilerle fikir alışverişinde bulundu. Göral, "Konuşmak aynı bacadan düşmeye davet etmektir. Dolayısıyla karşıdakinin kirlerine talip olmaktır, yetmez kendi kirlerine de talip bulmaktır" ifadelerini kullandı. 'Hayvan-ı natıka' olarak tanımlanan insanın en ayırt edici özelliğinin konuşmak olduğunu ifade eden Öğr. Gör. Dr. Murat Göral, konuşma ve düşünme arasındaki güçlü ilişkiye dikkat çekerek; konuşmanın sadece nefes tüketmek değil kendi ruhundan üflemek olduğunu ifade etti.

SBMYO Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Öğr. Gör. Ayşe Koç Apuhan da öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen Demlenen Sözler 2 programında konuşmacı olarak yer aldı. "Anı Yaşamak Mı? Anda Kalmak Mı?" sorularını tartışan Öğr. Gör. Ayşe Koç Apuhan, bu iki olgu arasındaki  farka dikkat çekti. Apuhan, öğrencilere, geçmişin hüzünleri ve geleceğin kaygılarından sıyrılarak anda kalabilmenin ipuçlarını verdi. Öğr. Gör. Ayşe Koç Apuhan'ın konuşmasında anlattığı Hans hikayesiyle mutluluğu arayan insanın, bu arayış sırasında anı ıskalayarak  mutluluğunu kaybettiğine işaret etti.

Çay eşliğinde sıcak bir atmosferde gerçekleşen  Demlenen Sözler söyleşilerine ilgi ise her geçen gün artıyor.

*SBMYO Müdürü Prof. Dr. Yaşar Baş'ın bir sonraki söyleşide "Osmanlı'da Kadın: Sultan Mı? Cariye Mi?" konusuyla yer alacağı TUREK  Öğrenci Kulübü'nün organize ettiği Demlenen Sözler söyleşileri, yeni konu ve konuklarla devam edecek.