Öğr. Gör. Dr. Emrah Akyüz'ün “Nuclear Power and Human Rights in Japan: The Fallout of Fukushima” kitabı çıktı

“Nuclear Power and Human Rights in Japan: The Fallout of Fukushima” kitabı çıktı.

Üniversitemizin Yerel Yönetimler Programı Öğretim Görevlisi Dr. Emrah Akyüz tarafından ele alınan “Nuclear Power and Human Rights in Japan: The Fallout of Fukushima” kitabı Lexington Books tarafından ABD’de yayımlandı. Çin, Japonya, Güney Kore, Avustralya, Almanya ve Polonya gibi onlarca ülkede satışta olan bu kitap, 2011 yılında Japonya’nın Fukuşima bölgesinde meydana gelen nükleer santral kazasının insan haklarına olan etkilerini incelemektedir.

Nükleer Santral Kazalarının İnsan Haklarına Olan Etkilerini Araştıran Tek Ampirik Çalışma

Dr. Emrah Akyüz kitapla ilgili şu değerlendirmelerde bulunuyor: “2011 senesinde meydana gelen Fukuşima nükleer santral kazası üzerine çok sayıda ampirik çalışma bulunmaktadır. Fakat bu çalışmaların hiçbiri nükleer santral kazasının insan haklarına olan etkilerini araştırmamaktadır. “Nuclear Power and Human Rights in Japan: The Fallout of Fukushima”  başlıklı bu eser, Fukuşima nükleer santral kazasının neden olduğu çevresel kirliliğin insan haklarına olan etkilerini araştıran dünyada ilk ve tek ampirik çalışma olma özelliğine sahiptir.”

Dünyada Fukuşima ve Çernobil Nükleer Santral Kazaları Üzerine Ampirik Çalışmalar Yürüten Tek Türk Bilin İnsanı

Dr. Emrah Akyüz “Nuclear Power and Human Rights in Japan: The Fallout of Fukushima” başlıklı kitabı için hem Fukuşima’da hem de Çernobil’de nükleer santral kazalarının gerçekleştiği bölgede uzun dönem alan çalışması gerçekleştirmiştir. Bu bölgelerde bilimsel çalışmalar yürüten tek Türk bilim insanı olan Dr Emrah Akyüz, özgün veriler toplayarak kitabını oluşturmuştur.